Kilka słów o Ratingu
Jest to ocena wydawana przez niezależną instytucję, której zadaniem jest w wyspecjalizowany sposób określić wiarygodność kredytową podmiotu. Najczęściej ocenie kwalifikacyjnej – ratingowi poddają się między innymi: instytucje finansowe, fundusze inwestycyjne, przedsiębiorstwa oraz jednostki samorządu terytorialnego. Badaniu wiarygodności finansowej podlegać mogą również emisje obligacji oraz krótkoterminowych papierów dłużnych.
Głównym zadaniem ratingu jest poinformowanie obecnych i przyszłych inwestorów, zarówno krajowych jak i zagranicznych, o wiarygodności podmiotu, a także o jego zdolności wywiązywania się ze swoich zobowiązań finansowych.
Ocena jest wystawiana w specjalnej skali ocen, która jest zindywidualizowana przez każdą z agencji. Nadana ocena wyznacza syntetyczny wskaźnik, określający stopień zaufania do ocenianego podmiotu. Wskaźnik dodatkowo może zostać uzupełniony tzw. miernikiem prognozy zmiany oceny w najbliższych latach, tj.: pozytywnej - może wzrosnąć, negatywnej - może spaść, stabilnej - bez wskazania. Przyznana ocena jest co roku aktualizowana i w zależności od sytuacji gospodarczej ulega obniżeniu lub podwyższeniu.
Do największych i najbardziej renomowanych agencji ratingowych wyspecjalizowanych w analizach gospodarczych zalicza się: Moody`s Investors Servics, Standard & Poor`s i Fitch Ratings, które obejmują ponad 50% rynku ocen ratingowych na świecie.
Rating Miasta Bydgoszczy określa przede wszystkim jego zdolność kredytową oraz odzwierciedla dotychczasowe wyniki zarządzania budżetem, ukazuje elastyczność finansową, lokalną sytuację gospodarczą, a także perspektywę jej rozwoju.