Sprawy z zakresu zadań Wydziału Uprawnień Komunikacyjnych  załatwiane są  po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym.

Istnieje możliwość obsługi mieszkańców bez wcześniejszego umawiania telefonicznego wyłącznie przy ul. Grudziądzkiej 9-15 – po pobraniu biletu z systemu kolejkowego.

Osoby, które na wizytę zostały umówione telefonicznie – nie pobierają biletu z systemu kolejkowego.

UWAGA!

w okresie od 1 lipca 2021r. do dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii ogłoszonego z powodu COVID-19 został wydłużony z 30 do  60 dni  termin na:

- zawiadomienie o nabyciu pojazdu już zarejestrowanego na terytorium RP - nie jest to równoznaczne z jego rejestracją

- zawiadomienie o zbyciu pojazdu już zarejestrowanego na terytorium RP 
- rejestrację pojazdu sprowadzonego z terytorium państwa członkowskiego Unii Europejskiej – nie dotyczy nowych pojazdów 


Zawiadomienie o zbyciu/nabyciu można załatwić:

  • elektroniczne z podpisem kwalifikowanym,
  • poprzez platformę ePUAP (profil zaufany),
  • wysłać pocztą tradycyjną,
  • przekazać do skrzynki podawczej przy ul. Grudziądzkiej 9-15  (główne wejście do urzędu).

Przypominamy:
Kupiłeś pojazd uprzednio zarejestrowany w kraju – zawiadom w ustawowym terminie o jego nabyciu – czynność ta nie jest równoznaczna ze złożeniem wniosku o jego rejestrację.

  1. Zgodnie z art. 38 ustawy z dnia 20 czerwca 1997r. Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2020r., poz. 110 z późn. zm)  kierujący pojazdem nie jest obowiązany mieć przy sobie i okazywać na żądanie uprawnionego organu dowodu rejestracyjnego lub pozwolenia czasowego.
  2. Pozwolenie czasowe, którego termin ważności upłynął w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii zachowuje ważność na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w okresie do 14 dni od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii.
    Czasowa rejestracja pojazdu, zachowuje ważność w okresie do 14 dni od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii, jeżeli pojazd odpowiada warunkom określonym w art. 66 ustawy Prawo o ruchu drogowym.Zgodnie z art. 81 ust. 1 ustawy Prawo o ruchu drogowym pojazd podlega okresowemu badaniu technicznemu.

Prawa jazdy

W okresie ogłoszonego stanu zagrożenia epidemiologicznego albo stanu epidemii od dnia ogłoszenia tego stanu zawiesza się wykonywanie obowiązków dla:

- kierowcy wykonującego przewóz drogowy, podlegającemu badaniom lekarskim i badaniom psychologicznym (przypis własny: np. kierowca taksówki),

  • pracownika podlegającego okresowym badaniom lekarskim.

    Po odwołaniu stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii pracodawca i pracownik w okresie 60 dni od dnia odwołania danego stanu zobowiązany jest do:
  • wymiany prawa jazdy z kodem „95”  dla kierowców zawodowych,

Ponadto w przypadku gdy ważność:

1) prawa jazdy;

2) pozwolenia na kierowanie tramwajem;

3) zezwolenia na kierowanie pojazdem uprzywilejowanym lub pojazdem przewożącym wartości pieniężne;

4) świadectwa kierowcy;

5) legitymacji instruktora nauki jazdy;

6) legitymacji egzaminatora;

7) zaświadczenia o wpisie do ewidencji instruktorów techniki jazdy (świadectwa instruktora techniki jazdy);

8) uprawnień do kierowania pojazdami,

9) wpisu w prawie jazdy kodu 95 potwierdzającego uzyskanie kwalifikacji wstępnej, kwalifikacji wstępnej przyspieszonej, kwalifikacji wstępnej uzupełniającej, kwalifikacji wstępnej uzupełniającej przyspieszonej albo ukończenie szkolenia okresowego;

– upływa w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii,ulega on przedłużeniu do dnia upływu 60 dni od dnia odwołania tego stanu.